Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Bilmeniz Gerekenler Nelerdir ?

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Bilmeniz Gerekenler Nelerdir ?

Burun estetiği ameliyat süreci sizin hiç hissetmediğiniz ve uyduğunuz bir süreç olacağından sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunların en başında da kafa içi basıncı artıran durumlardan kaçınmak gelmektedir. Hastalarımı en çok korkutan, eski ameliyatlarda kullanılan burun tamponları ve ameliyat sonrası hissedecekleri ağrı gelmektedir. Bu rahatsız edici durumlar artık çok gerilerde kalmıştır. Burun ameliyatı sonrası ağrınız olmayacak ve burun tamponları sizi çok rahatsız etmeyecektir. Bazen uygun hastalarda burun tamponu dahi kullanılmamaktadır.

Ameliyatınız yaklaşık 1,5 – 3 saat sürer. Bu süre sonunda kendinize geldikten sonra özel odanıza alınırsınız ve burada takipleriniz gerçekleştirilir. Hasta odanızda hasta yatağınızın başı mutlaka yüksektir ve burun içinde tampon, burun üzerinde de alçınız vardır. Odanıza geçince hemşire ilk olarak göz-burun üzerine buz uygulamaya başlar. Sizden de eve geçtikten sonra aynı şekilde başınızın yüksek olması ve gerekli ise belli aralıklarla buz uygulamanız istenir. Uygulanan anestezinin tipine göre (Ben lokal anestezi ile burun ameliyatı yapmıyorum ve önermiyorum) genellikle bir gün sonra evinize gidebilirsiniz. Bazen hastanede kalma süreniz uzayabilir. Böyle bir durum var ise ameliyat öncesi veya hemen sonrasında ben sizi bilgilendireceğim.

Ameliyat günü hafif ve sulu gıdalarla beslenmeniz, ertesi gün normal beslenmeye geçmeniz bulantı gibi sorunların önüne geçecektir. Sık aralıklarla az az su tüketmeniz ağız kuruluğunu önleyecektir.

Size önereceğim ilaçları düzenli ve saatinde kullanmanız ameliyat sonrasında ağrı duymanıza engel olacaktır.

Burun Tamponu Kaç Günde Çıkar

Ameliyat sonrasında ki tek problem burundan nefes alamamak olacaktır. Burun tamponlarını 2 veya 3 gün sonra kliniğe gelerek aldırabilirsiniz. Tamponların alınması çok rahatsız edici bir işlem değildir.

Tamponlar çekildikten sonra burun içinin biran önce iyileşmesi için ödem çözücü spreyler ve nemlendirici kremler öneriyorum. Bu sprey ve kremleri düzenli kullanmanız iyileşmenizi ve burundan rahat nefes almanızı sağlayacaktır. Ameliyatınızda burun tamponu yerleştirilmemiş ise yukarda bahsedilen sprey ve kremleri ameliyatın hemen ertesinde kullanmaya başlamanız önerilecektir.

5-7. günde alçınız değiştirilir ve yerine yeni bir alçı yapılır. Bu işlem ağrısız ve kolay bir işlemdir. Yeni yapılan bandaj/alçı da 12-14. günde çıkarılır ve artık banyo yapabilirsiniz. Burnunuzun cildini yıkamanız ve temizlemeniz çok önemlidir. Temizleyiciler veya normal sabun kullanabilirsiniz.

12. günde göreceğiniz burun yeni şeklini almış ancak cildi hafif şiş bir burundur ve bu şişlikler özellikle ilk bir ayda hemen her gün hızla azalır. Tamamen geçmesi, hiç ödem ve şişliğin kalmaması genellikle altı ayı bulur. Burun cildiniz kalın ise ödemin geçmesi ve normale dönmesi biraz daha uzun bir süre alacaktır.

Ameliyat sonrası 3 günlük yatak istirahati hızlı ve çabuk iyileşmenizi sağlayacaktır. 4-5.günlede dışarı çıkıp gezebilir ve normal hayatınıza dönebilirsiniz (alçı ile).

Burun ameliyatı sonrası ilk 7 gün uçak ile seyahat etmeniz yüksek basınca bağlı kanama gelişme ihtimali nedeni ile önerilmez.

İlk 15 gün öne eğilmeniz, kafa içi basıncı artıran durumlar (kabızlık, hapşırmak ve öksürmek gibi) için tedbir almak gerekebilir.

Alçınız çıkarıldıktan sonra yüzebilir ancak dalamazsınız.

İlk 3 ay boyunca gözlük takmamanız, topla oynanan veya takım sporlarından uzak durmanız, burna darbe almamanız çok önemlidir.

Yaz aylarında burun ameliyatı olduysanız hassas cildinizi korumak için güneş koruyucu kullanmanız yerinde olacaktır.


Yeni Görünümünüz;

Ameliyattan sonra geçen her gün burnunuz daha güzel görünmeye başlayacak ve moraliniz gittikçe yükselecektir. Ancak iyileşme yavaş ilerleyen bir süre

Bu gönderiyi paylaş