Kapalı ve Açık Teknikle Burun Ameliyatı

Kapalı ve Açık Teknikle Burun Ameliyatı

Estetik burun ameliyatı iki farklı teknikle yapılabilir: Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti. Açık burun ameliyatı tekniği bugün belki de dünyada en çok tercih edilen burun estetiği tekniğidir.

“Burun estetiğinde açık cerrahi tekniği mi yoksa kapalı cerrahi tekniği mi yapılmalı?” sorusu hala hastalarımızın bize yönelttiği en sık sorulardan biridir.

Bu tercih doktorunuza bırakılmalıdır çünkü sizin problemlerinizin giderilebilmesi için en uygun yönteme doktorunuz karar verecektir.

Açık burun ameliyatında, burun deliklerinin ortasındaki deri kesilir ve burun derisi, burun iskeleti üzerinden sıyrıldıktan sonra ameliyat, burun anatomisini oluşturan yapılar görülerek gerçekleştirilir.

Kapalı burun ameliyatı teknikte ise bu kesi yoktur.

Tüm ameliyat, burun deliklerinin içinden yapılır. İki ameliyat tekniği de birbirinden çok farklı strateji gerektirmektedir

Açık ameliyat tekniği, uzun süren şişlik ve burun altındaki yara izine rağmen nispeten daha kontrollüdür. Şimdiye kadar bu izden rahatsız olan bir hastam olmadığını da belirtmek isterim.

Kapalı ameliyat tekniği yapması ve kontrolü zordur. Ancak şişlikler daha çabuk inmekte, cilt değişiklikleri daha az olmaktadır.

Kapalı ameliyat görmeden yapılan ameliyattır. Kontur çizgileriyle burnu değerlendirmek, cilt altındaki kıkırdakları görmemizi sağlar. İyi muayene ile problemi çok iyi belirlemek mümkündür. Ancak bazı hastalarda, kapalı teknik artık yetersiz kalmakta ve açık teknik daha iyi sonuçlar vermektedir.

Burun ucunda ciddi şekil bozukluğu varsa, daha önce yapılmış ameliyatlar nedeniyle asimetriler meydana gelmişse açık teknik tercih edilmelidir. Burun ucu çok güzel olan bir hastanın, Burun ucunu bir miktar hareket ettirmek yeterli olduğunda açık tekniğe ihtiyaç kalmamaktadır.

Son dönemde açık teknik daha çok tercih ediliyor diye, kapalı teknikler terk ediliyormuş havası yaratılmakta doğru değildir.

İyi sonuca ulaşmak için gerekiyorsa, açık teknik tercih edilmelidir.

Bazı burunlarda ise kapalı tekniğin çabuk iyileşme avantajından yararlanılmalıdır.

Kapalı burun ameliyatında kesiler burun kanatlarının iç kısmından yapılır ve oradan çalışılır.

Kapalı ameliyat yapan bir cerrahın ne yaptığını yanındaki asistanı bile göremez.

Açık ve kapalı teknik arasında ameliyat süresi bakımından büyük fark bir yoktur.

Bu gönderiyi paylaş